ВСТАНОВЛЕННЯ ГРАФІКУ ПОБАЧЕНЬ З ДИТИНОЮ

В процесі розлучення виникають спори не тільки щодо майна, а й щодо виховання дітей. У кожного з батьків є своє бачення де мають проживати діти, де вчитися, які гуртки відвідувати.

Так склалося в нашому суспільстві, що в переважній більшості діти після розлучення батьків залишаються з матір’ю. Не поодинокими є випадки, коли мати перешкоджає батькові спілкуватися з дитиною. За певних обставин, така поведінка матері може бути виправданою, однак, зазвичай є безпідставною, з надуманих причин (дитина не хоче бачитись з батьком, тощо). Для того щоб помститися, або щоб виторгувати якісь матеріальні блага, матері не рахуються з почуттями дітей та створюють перешкоди у спілкуванні з батьком. Такі перешкоди порушують права батька і дитини на особисте спілкування. Крім цього, розірвання шлюбу між батьками та проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Право батька на особисте спілкування  з дитиною

В 1991році Україна ратифікувала Конвенцію про права дитини від 20 листопада 1989 року. Конвенція стала частиною нашого національного законодавства  та встановила принцип загальної і однакової відповідальності обох батьків за виховання та розвиток дитини. Приєднавшись до Конвенції, Україна визнала, що поважає право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам дитини. 

Згідно статті 4 Конвенції  «Про контакт з дітьми», яка 01.04.2007року набрала чинності в Україні, дитина   та   її   батьки   мають право встановлювати й підтримувати регулярний контакт один з одним. Такий контакт може бути обмежений або заборонений лише тоді, коли це необхідно в найвищих інтересах дитини.  

Якщо підтримання неконтрольованого контакту з одним з батьків не відповідає найвищим інтересам дитини,  то розглядається можливість контрольованого особистого контакту чи іншої форми.

Стаття 7  Конвенції «Про контакт з дітьми» зобов’язує судові органи під час вирішення спорів стосовно контакту і вживати усіх належних заходів для забезпечення   поінформованості   кожного з батьків  про важливість  для  їхньої  дитини  та  їх   обох   установлення   та підтримання регулярного контакту з їхньою дитиною.

Внутрішнє законодавство України,  також визнає право того з батьків який проживає окремо від дитини на особисте спілкування з нею.

Стаття 157 Сімейного кодексу  України  зобов’язує того з батьків, який проживає окремо брати участь у вихованні дитини та надає йому право на особисту участь у спілкуванні з дитиною.

Стаття 15 Закону України «Про охорону дитинства» встановлює право  дитини, яка проживає окремо від батьків або одного з них, на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. При цьому, батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Органи уповноважені встановлювати графік побачень з дитиною

У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з них, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини.

Частина 3 ст. 19 СК України зазначає що звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду. У разі звернення з позовом до суду орган опіки та піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.

Отже, вирішити  спір про участь у вихованні дитини та встановити умови та графік побачень для того з батьків який проживає окремо може орган опіки та піклування та суд.

Встановлення графіку побачень з дитиною органом опіки та піклування

Органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Процедура встановлення графіку побачень з дитиною органом опіки та піклування визначається Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, який затверджений Постановою КМУ від 24.09.2008 №866 , надалі – Порядок.

В п.73. Порядку зазначено, що  у разі виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини один з батьків, що проживає окремо від дитини, подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини наступні документи:

  • заяву;
  • копію паспорта;
  • довідку з місця реєстрації (проживання);
  • копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності);
  • копію свідоцтва про народження дитини.

Працівник служби у справах дітей зобов’язаний  провести бесіду з батьками, за  потреби – з родичами дитини, для того щоб вияснити обставини, що призвели до спору між батьками. Після дослідження всіх обставин служба у справах дітей складає висновок. При складенні висновку до уваги береться ставлення батьків до виконання батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров’я дитини та інші обставини, що мають істотне значення.

Умови та графік побачень з дитиною того з батьків, який проживає окремо від неї, встановлюються рішенням районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради з урахуванням висновку служби у справах дітей.

Рішення органу опіки та піклування про участь у вихованні дитини є обов’язковим до виконання. За невиконання рішення органу опіки та піклування наступає адміністративна та цивільно-правова відповідальність. Однак, не завжди такі рішення органу опіки і піклування є об’єктивними і задовольняють потреби дитини на спілкування з тим з батьків хто проживає окремо, тому заінтересована особа може оскаржити таке рішення до суду впродовж десяти днів з моменту  його винесення.

Вирішення спорів про встановлення порядку участі у вихованні дитини в судовому порядку

Право того з батьків який проживає окремо на звернення до суду у разі вчинення йому перешкод у спілкуванні з дитиною, в тому числі не виконання рішення органу опіки та піклування, закріплене в статті 159 Сімейного кодексу України.  

Реалізація  права на особисте спілкування з дитиною відбувається шляхом подання позову до суду про  усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та встановлення способу участі батька у вихованні дитини. В позовній заяві потрібно чітко сформулювати позовні вимоги, обдумано скласти графік побачень, який повинен враховувати не тільки інтереси батьків, а й спосіб життя дитини.  Такий позов може  подати не тільки батько, який проживає окремо від дитини, а також мати з якою проживає дитина.

До участі у даній категорії справ обов’язково залучається орган опіки та піклування у якості третьої особи для підготовки висновку про спосіб участі одного з батьків у вихованні дитини, місце та час їх спілкування. Такий висновок складається на підставі відомостей, одержаних службою у справах дітей в результаті проведення бесіди з батьками, дитиною, родичами, які беруть участь у її вихованні, обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються зазначеної справи.

Розглядаючи справу про про встановлення графіку зустрічей з дитиною, суд в першу чергу звертає увагу на ставлення батьків  до виконання своїх обов’язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я, стан психічного здоров’я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами та на інші обставини. Висновок наданий органом опіки та піклування суд оцінює в сукупності зі всіма наявними доказами, тому при прийнятті рішення може відступити від його рекомендацій.  За потреби, суд може призначити побачення з дитиною у присутності матері, або інших осіб.

В рішенні, суд повинен визначити спосіб участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

Рішення суду є обов’язковим до виконання. За невиконання рішення суду наступає кримінальна відповідальність, тому саме судовий захист є найбільш ефективним при вирішенні даної категорії спорів.

ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ – 0963724300

Схожі публікації:

  • Сімейні справи

    10 Грудня 2019

    РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ. ЯК РОЗЛУЧИТИСЯ В СУДІ

    Якщо стосунки чоловіка та дружини зайшли в глухий кут, шлюбні відносини фактично припинені,  стає питання про розлучення. В даній статті буде йти мова про практичну сторону процесу розлучення. Шлюб може бути розірваний в органах РАЦСу або в СУДі. Розірвання шлюбу о органах РАЦСу відбувається за відсутності дітей та за взаємною згодою на розлучення, і як…

    Читати далі
  • Сімейні справи

    11 Грудня 2019

    СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ

    В ситуації, коли батько чи мати, які проживають окремо, безвідповідально ставляться до обов’язку утримувати своїх неповнолітніх дітей, закономірно виникає потреба в примусовому стягненні коштів на їх утримання. Для того з батьків, хто бажає надавати кошти на утримання дитини, не менш важливо оформити аліменти, щоб у майбутньому не бути звинуваченим в ухиленні від виконання батьківських обов’язків. …

    Читати далі
  • Експертні статті

    9 Серпня 2022

    ПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ. ЯК ПОДІЛИТИ НЕЗАВЕРШЕНЕ АБО САМОЧИННЕ БУДІВНИЦТВО?

    Поділ спільного майна подружжя  є складним і багатоаспектним процесом, особливо, коли майно має свої особливості або юридичні дефекти. Прикладом може слугувати поділ незавершеного  або самочинного будівництва.  Поділ такого виду майна може суттєво відрізнятися від поділу нерухомого майна на яке наявні правовстановлюючі документи. На початковому етапі необхідно розібратися яке будівництво вважається незавершеним, а яке самочинним.  Враховуючи,…

    Читати далі

Отримати консультацію

Заповніть форму для отримання додаткової інформації щодо запису на консультацію, або наступними засобами: