ВСТАНОВЛЕННЯ БАТЬКІВСТВА

З визнанням батьківства у чоловіка та дружини, які перебувають в шлюбі не виникає жодних проблем. А от у прихильників «сучасних» стосунків за певних обставин можуть виникнути непорозуміння  які прийдеться  вирішувати в суді. Встановити батьківство також можна заявами батьків дитини добровільно в РАЦСі. В цій консультації розкриті тільки основні  моменти,  про які потрібно бути обізнаним  у разі невизнання особою батьківства, коли  існує  потреба у зверненні до суду.  Відповіді на конкретні запитання з врахуванням індивідуальних обставин  можуть бути надані в процесі  юридичної консультації, оскільки передбачити усі ситуації неможливо.

ХТО МОЖЕ ПРЕД’ЯВИТИ ПОЗОВ ПРО ВИЗНАННЯ БАТЬКІВСТВА

Позов  про визнання батьківства  можуть подати  до суду лише особи, визначені у Сімейному кодексі. Якщо такий позов буде пред’явлений іншими особами, суддя   відмовить у відкритті провадження у зв’язку з тим, що позивач не вправі представляти інтереси дитини.

Пред’явити позов  про визнання батьківства можуть:

  • мати дитини;
  • опікун;
  • піклувальник дитини;
  • особа, яка утримує та виховує дитину;
  • сама дитина, за умови досягнення  повноліття;
  • особа, яка вважає себе батьком дитини.

Особа, яка вважає себе батьком дитини, що народжена жінкою яка на момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, може пред’явити позов про визнання свого батьківства до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини  протягом одного року відколи він дізнався або міг дізнатися про своє батьківство.

В тому випадку, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.

ДОКАЗИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ СПРАВИ ПРО ВИЗНАННЯ БАТЬКІВСТВА

Для визнання  батьківства потрібно зібрати  докази, що засвідчують походження дитини від певної особи з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства. Доказами  можуть бути: спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Такі докази можуть бути встановлені показами свідків, довідками, листами, спільними фотографіями іншими письмовими доказами, тощо.

Однак, надати категоричний висновок щодо батьківства може лише висновок судово-імунологічної експертизи. Слід зазначити, що відповідач може ухилятися від проведення такої експертизи. У випадку ухилення особи від проведення експертизи, суд з врахуванням інших  обставин може визнати факт батьківства для встановлення якого було призначено експертизу.

РОЗГЛЯД СПРАВИ ПРО ВИЗНАННЯ БАТЬКІВСТВА СУДОМ

Зібравши докази, потрібно підготувати позовну заяву відповідно до вимог цивільного процесуального законодавства України, в якій викласти обставини якими підтверджуються позовні вимоги а  також клопотання про призначення судово – імунологічної експертизи. Позовна заява подається за місцем зареєстрованого проживання відповідача.

Після надходження справи до суду, суддя відкриває провадження у справі. В процесі розгляду справи у випадку не визнання відповідачем позову призначається судово – імунологічна експертиза.

Строк розгляду справи буде залежати від багатьох факторів, зокрема від строку виконання експертизи та від поведінки відповідача. Експертиза може бути проведена від декількох днів до декількох місяців.

У разі достатності належних та допустимих доказів, суд виносить рішення про визнання батьківства та внесення змін до актового запису. Якщо докази є не переконливими – в позові відмовляє.  У разі задоволення позову – вносяться зміни до актового запису і виготовляється нове свідоцтво про народження.

ВИЗНАННЯ БАТЬКІВСТВА ЧИ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ БАТЬКІВСТВА

Необхідно відрізняти терміни «визнання батьківства» і «встановлення факту батьківства». Встановити факт батьківства можна у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини в окремому судовому провадженні, за умови, що  запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України. Визнання  батьківства здійснюється  при житті ймовірного  батька в загальному позовному провадженні за вище наведених обставин.

ДОПОМОГА АДВОКАТА У СПРАВАХ ПРО ВИЗНАННЯ БАТЬКІВСТВА

Без участі адвоката не підготовленій особі визнати батьківство буде не легкою справою, у зв’язку з існуванням значної кількості процесуальних моментів. Адвокат  допоможе зібрати докази шляхом подання адвокатських запитів, об’єктивно їх оцінить.  Підготує позовну заяву та інші процесуальні документи, надасть правову допомогу в судовому засіданні.

ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ – ТЕЛ. 096 37 24 300

Схожі публікації:

  • Консультації

    11 Січня 2020

    ОСПОРЮВАННЯ БАТЬКІВСТВА

    Чинне законодавство України визнає дитину яка народжена у шлюбі такою, що походить від подружжя. Дитина народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним також буде вважатися такою, що походить від цього подружжя. ХТО МОЖЕ ОСПОРИТИ БАТЬКІВСТВО 1.Особа, записана батьком, яка має сумніви щодо кровної спорідненості між нею та дитиною. Така особа має…

    Читати далі

Отримати консультацію

Заповніть форму для отримання додаткової інформації щодо запису на консультацію, або наступними засобами: