Узаконення самовільного будівництва в спрощеному порядку?

В 2018році українцям вкотре дали можливість узаконити самочинно зведені об’єкти. Спершу були прийняті зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пізніше розроблений Порядок  проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками(СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, який і врегулював процедуру спрощеного узаконення свавільного будівництва.

1. Чи потрібно узаконювати самочинне будівництво?

Відповідь на це запитання може дати кожен собі сам. Оскільки, не узаконений самобуд має деякі преваги. По – перше, не потрібно декларувати (особливо актуально для чиновників, депутатів та інших осіб, чиї офіційні доходи є незначними), по – друге не потрібно сплачувати податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, так як де – юре будинку не існує. На цьому переваги  закінчуються, далі починаються проблеми, такі як:

  • неможливість продати, подарувати, передати у спадок, передати в довгостроковий найм;
  • неможливість офіційно провести інженерні комунікації;
  • отримати поштову адресу, здійснити реєстрацію місця проживання, отримати субсидію;
  • ймовірність отримати штраф у розмірі 18 мінімальних зарплат, отримати рішення про знесення;
  • незважаючи на те, що будівельна амністія не має часових рамок, з врахуванням того, що бюджет не доотримує податків, державі все – таки найближчим часом прийдеться наводити порядок у цій сфері (є приклад по  «євробляхах»), звичайно ж на своїх умовах.

Якщо недоліки самобуду є суттєвішими за  переваги,  то слід скористатися будівельною амністією при цьому не відкладати узаконення у довгий ящик з підстав викладених вище.

2. Які об’єкти можна узаконити в спрощеному порядку?

  • об’єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1);
  • індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів, збудовані у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року;
  • будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, збудовані до 12 березня 2011 року.

      3. Які документи необхідні для узаконення самочинного будівництва?

  • заповнена декларація (один примірник);
  • звіт про обстеження, за умови коли площа об’єкта становить більше 300 кв.м;
  • засвідчена копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено самобуд;
  • технічний паспорт з відміткою про обстеження, у випадку коли площа об’єкта менша 300 кв.м.

     4. Яка процедура узаконення самовільного будівництва?

  1. Забудовник подає через ЦНАП до державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об’єкта або через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві заяву про прийняття в експлуатацію об’єкта, до якої додаються документи перелічені вище.
  2. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає документи впродовж 10 робочих днів розглядає заяву та приймає рішення про реєстрацію декларації або про її повернення у випадку наявності недоліків, при цьому вказуються недоліки та строк на їх усунення.
  3. Зареєстрована декларація є підставою для реєстрації права власності на об’єкт.

      5. Які обставини не дозволяють скористатися будівельною амністією?

Не вийде узаконити самобуд за спрощеною процедурою у випадку:

  1. відсутності документів на земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням;
  2. об’єкт віднесений за класом наслідків вище СС1;
  3. у випадку грубого порушення будівельних норм і правил підчас будівництва, експлуатація такого об’єкта несе загрозу життю та здоров’ю людей.

Якщо в перших двох випадках можна узаконити об’єкт іншими способами, то в останньому допоможе хіба приведення об’єкта до діючих в Україні ДБН.

ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ – 0963724300