Чинне законодавство України визнає дитину яка народжена у шлюбі такою, що походить від подружжя. Дитина народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним також буде вважатися такою, що походить від цього подружжя.

ХТО МОЖЕ ОСПОРИТИ БАТЬКІВСТВО

1.Особа, записана батьком, яка має сумніви щодо кровної спорідненості між нею та дитиною. Така особа має право оспорити своє батьківство, шляхом пред’явлення позову про виключення запису про нього, як батька, з актового запису про народження дитини. Позов може бути задоволений судом лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття.

Закон виказує на обставини, які перешкоджають такій особі оспорити батьківство:

  • смерть дитини;
  • якщо особа, в момент реєстрації себе батьком дитини знала, що не є її батьком;
  • якщо особа, дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до ч1. ст. 123  Сімейного Кодексу.

До вимог чоловіка про виключення запису як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

2. Жінка, яка народила дитину у шлюбі. Шляхом пред’явлення позову про виключення запису про її законного чоловіка, як батька дитини з актового запису про народження дитини.

Однак, така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.

До вимоги матері встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини.

3. Особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком. Оспорює батьківство шляхом пред’явлення позову про визнання свого батьківства до чоловіка який записаний батьком дитини. В такій ситуації застосовується позовна давність в один рік, яка починається з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

4. Спадкоємці особи, яка записана батьком дитини. Позов може бути поданий спадкоємцями за умови, якщо особа знала, що вона записана батьком дитини і за життя подала заяву до нотаріуса про невизнання батьківства, або у разі коли через поважні причини особа не знала про те, що записана батьком дитини, і померла.

ДЛЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОГО ОСПОРЮВАННЯ БАТЬКІВСТВА ПОТРІБНО:

  1. Об’єктивно цінити обставини, які на думку майбутнього позивача виключають його батьківство, для того, щоб не нести зайвих витрат. Зібрати докази, такі як відсутність в Україні протягом певного періоду, наявність хвороби, тощо.
  2. Підготувати позовну заяву про виключення запису як батька з актового запису про народження дитини та разом з наявними доказами подати її до суду за місцем проживання відповідача.
  3. Підготувати клопотання про призначення судово-імунологічної експертизи (ДНК – експертизи). ДНК – експертиза, за можливості, може бути проведена і до подання позовної заяви. Важливо, щоб провів її судовий експерт з зазначенням про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку. У разі не визнання матір’ю дитини такого висновку, суд може призначити повторну експертизу, тому проводити експертизу до подання позовної заяви чи клопотати в суді про її призначення  залежить від ситуації.    У Львові ДНК експертизу проводять наступні установи… Строк виконання від декількох днів до декількох місяців.

Враховуючи, що точність ДНК – експертизи становить 99,99%, при позитивних для позивача результатах, суд виносить рішення на його користь. У випадку неможливості провести експертизу, прийдеться підтримувати позовні вимоги іншими зібраними доказами.

Якщо матір дитини визнає позов, то суд може винести рішення без проведення експертизи.

ДОПОМОГА АДВОКАТА У СПРАВАХ ПРО ОСПОРЮВАННЯ БАТЬКІВСТВА

  • Консультації з питань оспорювання батьківства;
  • Підготовка позовної заяви;
  • Підготовка клопотання про призначення ДНК-експертизи;
  • Представництво в судових засіданнях;
  • Допомога у зборі інших доказів шляхом написання адвокатських запитів, заяв про забезпечення доказів, тощо.
ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ – ТЕЛ. 096 37 24 300