В шлюбі подружжя набуває різноманітного майна, яке має статус спільної власності, тобто не залежно від того хто з подружжя є титульним власником, обоє мають рівні права. Коли шлюб припиняє своє існування, такий стан речей не влаштовує власників майна, оскільки спільне господарство вже не ведеться, і кожен хоче використовувати майно в особистих інтересах. Поділ майна подружжя – це фінансова сторона розірвання шлюбу. При поділі спільного майна відбувається перехід власності зі спільної в особисту, а також здійснюється реальний поділ майна, наприклад будинку. Але чи все так просто?
Як показує досвід, в окремих випадках поділ майна є складним завданням, що підтверджується постійно змінюваною судовою практикою. Судді Верховного суду на сьогоднішній день не мають єдиної позиції щодо поділу окремих видів майна, що ускладнює можливість спрогнозувати результат розгляду справи навіть досвідченому адвокату.
СПОСОБИ ПОДІЛУ МАЙНА ПРИ РОЗЛУЧЕННІ
Закон розділяє майно набуте в шлюбі на спільне та особисте. Тобто, на початковому етапі поділу колишнє подружжя (необов’язково колишнє) має приблизне розуміння, яке саме майно було придбане в шлюбі за спільні кошти, а що є особистою власністю кожного, наприклад набуте в порядку спадкування чи подароване. Якщо у сторін є сумніви щодо правового статусу певного майна розумно буде прокосультуватись в адвоката який спеціалізується у справах про поділ майна.
Якщо сторони дійдуть згоди, тоді спільне майно можна розділити в договірному порядку, шляхом укладення договору про поділ спільного майна подружжя, який нотаріально посвідчується, після укладення якого режим спільності припиниться і кожен з подружжя стане єдиним власником майна.
У разі відсутності у сторін згоди щодо правового статусу майна, його вартості або кожна із сторін претендує на певне майно, тоді вирішувати спір прийдеться у суді. Судовий порядок є складнішим і довшим, однак дає можливість отримати майно чи справедливу компенсацію його вартості навіть за умови неправомірної поведінки опонента. Крім цього, в процесі судового розгляду, після подання всіх доказів, сторони починають розуміти на що вони можуть розраховувати, що стає приводом для укладення мирової угоди.
НАЯВНІСТЬ МАЙНА ЯКЕ УСКЛАДНЮЄ ПОДІЛ
Як зазначалося вище, подружжя під час шлюбу набуває різноманітне майно, а саме: квартири, будинки, земельні ділянки, автомобілі, дорогоцінні метали, бізнес, тощо, також можуть набуватися боргові, кредитні зобов’язання, що ускладнює поділ. Якщо до складу майна, яке підлягає поділу входять підприємства, об’єкти незавершеного чи самочинного будівництва, особисте майно яке значно покращене другим з подружжя, неподільні об’єкти, це також значно ускладнює процес поділу та має свої особливості. Про особливості поділу певних видів майна розповідається в окремих статтях блогу.
АДВОКАТ ПО ПОДІЛУ МАЙНА ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ:
- поділ будь-якої нерухомості в тому числі незавершеного будівництва;
- поділ земельних ділянок;
- поділ майнових прав;
- поділ бізнесу;
- поділ автомобіля;
- поділ кредитів та боргів;
- поділ речей придбаних в кредит;
- поділ іншого спільного майна.
ПОСЛУГИ АДВОКАТА З ПОДІЛУ СПІЛЬНОГО МАЙНА В М. ЛЬВІВ:
КОНСУЛЬТАЦІЇ ЩОДО ПОДІЛУ СПІЛЬНОГО МАЙНА ПОДРУЖЖЯ;
ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД ПОДІЛУ СПІЛЬНОГО МАЙНА В ДОГОВІРНОМУ ПОРЯДКУ:
- розробка договору про поділ спільного майна подружжя;
- оцінка та відповідні експертизи майна кваліфікованими експертами;
- супровід у нотаріуса.
ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД ПОДІЛУ СПІЛЬНОГО МАЙНА В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ:
- розробка стратегії ведення справи;
- збір доказів;
- оцінка та відповідні експертизи майна кваліфікованими експертами;
- підготовка позовної заяви, а також інших процесуальних документів;
- судове представництво Клієнта.
Вибір свого адвоката так само важливий, як і вибір партнера, це має бути людина, яка викликає у вас довіру, яка змушує вас почуватись невимушено, ви повинні могти розповісти йому особисті болі, знаючи, що це буде бути конфіденційним.