• Головна
  • Встановлення фактів для прийняття спадщини

Встановлення фактів для прийняття спадщини

ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТІВ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

Маючи намір прийняти спадщину, спадкоємці  не завжди можуть підтвердити надежними документами  всі  обставини необхідні для її приняття. Документи можуть бути втрачені, а їх відновлення є не можливим або певні обставини не можуть бути доведені інакше ніж як за рішенням суду. З метою прийняття спадщини, судами в переважній більшості розглядаються справи про встановлення фактів проживання однією сім’єю зі спадкодавцем не менше п’яти років, перебування особи на утриманні, постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини та встановлення факту родинних відносин.

ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ПРОЖИВАННЯ ЗІ СПАДКОДАВЦЕМ 

Спадкове законодавство передбачає, що у четверту чергу спадкують особи які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини. Потреба встановити  факт проживання однією сім’єю зі спадкодавцем може виникнути за певних умов:

  • Особа проживала зі спадкодавцем однією сім’єю не менше як п’ять років до моменту смерті спадкодавця.
  • У разі якщо особа тривалий час опікувалася спадкодавцем, у зв’язку з чим можлива зміна черговості.
  • У спадкодавця відсутні спадкоємці першої, другої, третьої черги.
  • Спадкодавець не залишив заповіту.

В більшості випадків факт проживання зі спадкодавцем однією сім’єю  встановлюють особи, які проживали у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу в так званому цивільному шлюбі, однак   сім`ю складають не тільки чоловік та дружина. Особи, які спільно проживали зі спадкодавцем,  були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки по відношенню до спадкодавця також можуть встановити факт спільного проживання та успадкувати майно. Такими особами, можуть бути пасинки, падчерки, вітчим, мачуха, та інші особи. Законодавство України не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї, однак визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю.

Судовою практикою напрацьовані певні умови для визнання особи членом сім’ї, зокрема ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, тощо.


ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ПЕРЕБУВАННЯ ОСОБИ НА УТРИМАННІ СПАДКОДАВЦЯ

Законом передбачено, що у п’яту чергу за законом спадкують  утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. При цьому, утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Перед зверненням до суду для встановлення зазначеного факту, доцільно письмово звернутися до органів соціального захисту для отримання такого статусу в позасудовому порядку, так як в суді потрібно доводити, що іншим способом, крім судового, встановити факт не можливо.  Для встановлення факту перебування на утриманні спадкодавця необхідно довести, що тих коштів які виплачувалися державою особі було явно недостатньо для проживання (або таких не було взагалі) і спадкодавець надавав таку матеріальну допомогу, яка була основним або єдиним  джерелом для існування особи.


ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ РОДИННИХ ВІДНОСИН

Якщо у спадкоємця відсутні документи, які підтверджують родинні відносини із спадкодавцем і він  не може їх виготовити чи відновити, прийняти спадщину стане не можливо, оскільки нотаріус буде вимагати підтвердження родинних відносин із спадкодавцем. Особа, будучи фактично спадкоємцем,  не зможе прийняти спадщину без встановлення факту родинних відносин зі спадкодавцем в судовому порядку.

Звертаючись до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, заявник повинен вказати з якою метою він просить встановити цей факт, а також надати докази, які підтверджують родинні відносини між ним і  спадкодавцем  для встановлення судом відповідного ступеня споріднення.    Доказами які підтверджують факт родинних відносин можуть бути: акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб, тощо.

Також доцільно залучити свідків, яким достовірно відомо про відносини між заявником та померлим. В певних випадках можуть призначатися почеркознавчі та генетичні експертизи.

Чинним законодавством якогось вичерпного переліку доказів необхідних для встановлення факту родинних відносин не передбачено, тому при підготовці заяви потрібно оцінювати ситуацію в комплексі, щоб надати суду достатньо належних та допустимих доказів.


ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ПОСТІЙНОГО ПРОЖИВАННЯ ЗІ СПАДКОДАВЦЕМ НА МОМЕНТ ВІДКРИТТЯ СПАДЩИНИ

Спадкоємець який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким що прийняв її, якщо впродовж шестимісячного строку з моменту її відкриття не відмовився від неї. Тобто, факт постійного проживання разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини гарантує можливість оформлення спадщини. Такий факт підтверджується реєстрацією місця проживання спадкоємця за однією адресою зі спадкодавцем.

У разі якщо спадкоємець проживав зі спадкодавцем без реєстрації, то йому простіше піти до нотаріуса і написати заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк з моменту її відкриття. Однак, не всі спадкоємці це виконують, а коли надумають оформити спадщину, то нотаріус відмовляє  їм через  пропуск строку для прийняття спадщини.

Враховуючи, що закон вимагає постійного проживання, а не реєстрації,  звернення спадкоємця до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини буде виходом із ситуації. Зазначений факт на відміну від вищезазначених, не підтверджує саме право на спадкування, а підтверджує факт прийняття спадщини спадкоємцем по закону чи за заповітом, для можливості її юридичного оформлення.

Заявник повинен довести в суді, що на момент смерті спадкодавця він постійно проживав разом із ним.  Однак, трапляються і протилежні випадки, коли спадкоємець зареєстрований разом із спадкодавцем, але не проживав із ним постійно на момент відкриття спадщини. Такий спадкоємець, за умови якщо він не подав заяви на відкриття спрадщини, не може вважатися таким, що прийняв спадщину. В такому разі зацікавлені спадкоємці можуть доводити в суді неприйняття ним спадщини.


ПОРЯДОК РОЗГЛЯДУ СПРАВ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТІВ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, за умови, що особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів,  які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди розглядають заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, тощо.

В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб, встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах. Тому під підготовці заяви до суду, потрібно визначити в якому порядку така заява повинна подаватися відповідно до наявних фактичних обставин.

У разі необхідності встановити факт необхідний для прийняття спадщини необхідно звернутися до адвоката, який компетентний в спадковому праві, оскільки, навіть визначити в якому порядку оформляти заяву до суду потребує певного досвіду та кваліфікації.

 

ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ ТЕЛ.0963724300

 

Отримати консультацію

Заповніть форму для отримання додаткової інформації щодо запису на консультацію, або наступними засобами: