Строк для прийняття спадщини
Законом встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини, відлік якого починається з моменту смерті особи – спадкодавця. Спадкоємці, які бажають прийняти спадщину мають подати заяву до нотаріуса у вищезазначений строк про прийняття спрадщини, за винятком спадкоємців, які постійно проживали зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Такі спадкоємці вважаюся такими, що її прийняли і подавати заяву необов’язково. При оформленні спадщини нотаріус приймає до уваги лише зареєстроване місце проживання спадкоємця разом із спадкодавцем. Тому особам, які фактично з ним проживали також потрібно подати заяву на прийняття спрадщини, інакше факт постійного проживання із спадкодавцем на момент смерті прийдеться встановлювати в суді. Однак, не всі спадкоємці у зазначений строк звертаються з заявою до нотаріуса, тому пропускають його, такі особи потребують продовження строку для прийняття спадщини.
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини
Зі змісту статті 1272 ЦК вбачається, що спадкоємець, який впродовж шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, вважається таким що її не прийняв.
Спадкоємець який вчасно не подав заяву про прийняття спадщини може опинитися в наступних ситуаціях:
- наявні інші спадкоємці, які прийняли спадщину і вони не заперечують проти прийняття спадщини;
- наявні інші спадкоємці але вони заперечують проти прийняття спадщини спадкоємцем який пропустив строк;
- відсутні спадкоємці.
За наявності інших спадкоємців та їх згоди на прийняття спадщини, спадкоємець, котрий пропустив строк, подає заяву нотаріусу за письмовою згодою інших спадкоємців. Нотаріус з врахуванням частки спадкоємця який пропустив строк видає нові свідоцтва про право на спадщину.
Продовження строку для прийняття спадщини в судовому порядку
У разі коли наявні спадкоємці не дають згоди або вони взагалі відсутні, отримати додатковий строк для прийняття спадщини можливо лише в судовому порядку. Згідно частини 3 статті 1272 Цивільного кодексу України, суд може визначити достатній додатковий строк для прийняття спадщини за позовом спадкоємця і тільки за наявності поважних причин.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання права на спадщину, а лише надає додатковий строк, тому перед зверненням до суду доцільно проаналізувати інші обставини, що не пов’язані з причинами пропуску строку на прийняття спадщини та можуть в майбутньому стати перешкодою для прийняття спадщини.
При підготовці позовної заяви про визначення додаткового строку для прийняття спадщини потрібно обрати належного відповідача. Якщо є інші спадкоємці, позов заявляється до них, дого ж до усіх, а у випадку їх відсутності – до органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини
Наступним кроком буде встановлення поважності причини пропуску строку. Як приклад, поважними причинами можуть бути тривала хвороба, відрядження, перебування в місцях позбавлення волі, служба в армії та ін.
Встановити вичерпний перелік поважних причин в законі не можливо, тому при визнанні обставин поважними чи не поважними, що стали перешкодою для вчасного подання заяви про прийняття спадщини суди керуються певними критеріями.
Згідно численних висновків Верховного суду, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
На сьогодні сформована судова практика щодо не визнання поважними певних обставин. Не будуть визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Для успішного продовження строку для прийняття спадщини важливими складовими є докази, які підтверджують поважність причин пропуску такого строку. Завданням адвоката є збір, аналіз та правильний виклад фактів і обставин, що стали причиною пропуску строку для прийняття спадщини. Особливу увагу слід приділити належності, допустимості та достатності доказів.
Після вступу в законну силу рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в строк визначений у цьому рішенні, потрібно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ ТЕЛ. 096 37 24 300