Розірвання шлюбу. Як розлучитися в суді

Якщо стосунки чоловіка та дружини зайшли в глухий кут, шлюбні відносини фактично припинені,  стає питання про розлучення. В даній статті буде йти мова про практичну сторону процесу розлучення.

Шлюб може бути розірваний в органах РАЦСу або в СУДі. Розірвання шлюбу о органах РАЦСу відбувається за відсутності дітей та за взаємною згодою на розлучення, і як правило не складає жодних проблем у подружжя, тому в цій статті розглянемо ситуації, коли розірвання шлюбу відбувається виключно в суді.

РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ЗА ВЗАЄМНОЮ ЗГОДОЮ 

За наявності дітей, отримати розлучення в РАЦСі не вийде. Якщо розлучення бажають обоє, можна скористатися  окремим судовим порядком, який передбачає подання подружжям, що має дітей спільної заяви до суду. Розгляд справи буде відбуватися в порядку окремого провадження. Тобто, суд не буде з’ясовувати причини розлучення та надавати строк для примирення  і через місяць з моменту отримання заяви суд прийме рішення про розірвання шлюбу.

Однак, для можливості використання такого способу  розірвання шлюбу необхідною умовою є укладення угоди між подружжям:

  • про місце проживання дитини;
  • про умови здійснення  права на особисте виховання дітей того з батьків хто буде проживати окремо;
  • участь у забезпеченні умов  життя дитини того з батьків, хто буде проживати окремо(аліментні зобов’язання);

Таку комплексну угоду доцільно укладати в нотаріальній формі, хоча закон вимагає обов’язкової нотаріальної форми тільки щодо узгодження аліментних зобов’язань.

Після у після узгодження  по вищезазначених питаннях у передбаченій законом формі можна звернутися до суду зі спільною заявою про розірвання шлюбу, оформленою згідно вимог ЦПК України. За подання заяви до суду сплачується судовий збір.

РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ В ЗАГАЛЬНОМУ СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

За відсутності згоди щодо аліментів, способу виховання чи місця проживання дитини або небажання одного з подружжя подавати спільну заяву, розірвання шлюбу відбувається в загальному судовому порядку за позовом одного  подружжя  до іншого. За подання позовної заяви до суду сплачується судовий збір в розмірі 0,4 відсотка від розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб встановленого станом на 01 січня календарного року в якому подається позовна заява (в 2024р. –  1211,20грн.).

Однак, прийнявши рішення про розлучення, слід зважати на перешкоди для звернення до суду з позовом про розірвання шлюбу. Такими перешкодами є:

  • вагітність дружини;
  • строк до одного року після народження дитини.

 Однак, є винятки:

  • один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини;
  • якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
  • батьківство щодо дитини визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини;
  • пред’явлення позову про розірвання шлюбу опікуном, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним.

ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ З ПОЗОВОМ ПРО РОЗЛУЧЕННЯ

За відсутності перешкод для звернення до суду, потрібно підготувати ПОЗОВНУ ЗАЯВУ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ та зібрати наступні документи:

  • свідоцтво про шлюб;
  • копії свідоцтв про народження дітей;
  • копію свого паспорта і ід.номера (за наявності, то і другого з подружжя);
  • квитанцію про оплату судового збору.

ПОЗОВНА ЗАЯВА ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ викладається в письмовій формі і повинна відповідати вимогам цивілього процесуального кодексу України. В позовній заяві позивач викладає обставини, які на його думку унеможливлюють збереження шлюбу та просить розірвати шлюб.

Суддя, отримавши  позовну заяву підготовлену до вимог процесуального законодавства, призначає справу до розгляду з викликом сторін.

В процесі розгляду справи, суд з’ясовує   фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя.

Якщо судом буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить хоча б інтересам одного з них чи інтересам їхніх дітей, –  постановляє рішення про розірвання шлюбу.

На практиці, справи про розірвання шлюбу розглядаються в спрощеному порядку в строк до двох місяців з моменту відкриття провадження.

МОМЕНТ, КОЛИ ШЛЮБ ВВАЖАЄТЬСЯ РОЗІРВАНИМ.

  1. У випадку розірвання шлюбу РАЦС шлюб припиняється у день реєстрації такого розірвання. Видається свідоцтво про розірвання шлюбу;
  2. У випадку розірвання шлюбу судом, шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. Документом який підтверджує розірвання шлюбу судом є рішення в якому зазначено про набрання ним законної сили.

Рішення суду набирає чинності через місяць з моменту його проголошення або виготовлення повного тексту рішення, за умови, що на нього не подано апеляційну скаргу. За умови апеляційного оскарження, рішення суду вступає в законну силу в день проголошення свого рішення апеляційним судом.

ПОСЛУГИ АДВОКАТА ТА ЇХ ВАРТІСТЬ В ШЛЮБОРОЗЛУЧНОМУ ПРОЦЕСІ

ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ  – 096 37 24 300

Схожі публікації:

  • Сімейні справи

    14 Серпня 2021

    Поділ майна подружжя. Як поділити автомобіль після розлучення?

    За роки незалежності автомобіль став більш доступним для громадян України, однак, сім’я переважній більшості володіє одиним транспортним засобом. У разі розлучення, транспортні засоби як і інше спільне майно підлягають поділу. Автомобіль відноситься до неподільних речей, тому фізично поділити його неможливо. Найкращий варіант для колишнього подружжя домовитися про те, в кого залишиться автомобіль, а хто отримає компенсацію в…

    Читати далі
  • Сімейні справи

    8 Серпня 2019

    Поділ майна подружжя. Загальні правила

    Поділ майна подружжя в Україні За статистичними даними за 2020рік в Україні розлучилося майже 120 тисяч сімейних пар. Не у всіх випадках розірвання шлюбу закінчується отриманням рішення в суді. У колишніх чоловіка і дружини виникає низка невирішених питань в тому числі і поділ майна подружжя. В шлюбі сімейна пара набуває різноманітні активи – нерухомость, майнові…

    Читати далі
  • Сімейні справи

    9 Серпня 2022

    Поділ майна подружжя. Як поділити незавершене або самочинне будівництво?

    Поділ спільного майна подружжя  є складним і багатоаспектним процесом, особливо, коли майно має свої особливості або юридичні дефекти. Прикладом може слугувати поділ незавершеного  або самочинного будівництва.  Поділ такого виду майна може суттєво відрізнятися від поділу нерухомого майна на яке наявні правовстановлюючі документи. На початковому етапі необхідно розібратися яке будівництво вважається незавершеним, а яке самочинним.  Враховуючи,…

    Читати далі

Запис на консультацію

Для запису на консультацію заповніть форму, або скористайтеся наступними засобами: