За роки незалежності автомобіль став більш доступним для громадян України, однак, сім’я переважній більшості володіє одиним транспортним засобом. У разі розлучення, транспортні засоби як і інше спільне майно підлягають поділу. Автомобіль відноситься до неподільних речей, тому фізично поділити його неможливо. Найкращий варіант для колишнього подружжя домовитися про те, в кого залишиться автомобіль, а хто отримає компенсацію в грошовому чи в майновому виразі. Але існують ситуації коли згоди не має і вирішення спору потрібно передавати на розгляд суду.
Сімейний кодекс України встановлює право спільної сумісної власності на майно придбане в шлюбі за спільні кошти, а також передбачає можливість поділу такого майна незалежно від розірвання шлюбу. За загальним правилом частки подружжя є рівними.
В статті 71 Сімейного кодексу України зазначено, що неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених Цивільним кодексом України. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
Стаття 364 Цивільного кодексу України надає співвласнику право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.
Згідно ст.365 Цивільного кодексу України, право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:
1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;
2) річ є неподільною;
3) спільне володіння і користування майном є неможливим;
4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї.
Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.
Варіанти поділу спільного автомобіля подружжя
Отже, виходячи з положень чинного законодавства, якщо хтось один із колишнього подружжя має намір поділити автомобіль, він може реалізувати своє право в судовому порядку в один з наступних способів:
- Вимагати визнання права власності на ½ частину автомобіля;
- Вимагати залишення автомобіля у своїй власності з виплатою іншому подружжю вартості його частки;
- Вимагати компенсації вартості своєї частки із залишенням автомобіля у власності іншого з подружжя;
- Вимагати зарахування вартості частки автомобіля у вартість іншого майна.
- Визнання права власності на ½ автомобіля. Як на мене, це найгірший варіант. Як правило, спільний автомобіль зареєстрований на одного із подружжя. Для реєстрації права власності на підставі рішення суду із занесенням прізвища другого співвласника до технічного паспорта автомобіля, необхідно пред’явити такий транспортний засіб для огляду в сервісному центрі. Однак, фактичний володілець автомобіля (інший співвласник) може відмовитися від надання автомобіля для огляду, що унеможливить реєстрацію права власності і породить нові судові спори. Навіть якщо інший співвласник погодиться з на таку реєстрацію, постане потреба встановити порядок користування автомобілем. Пізніше, необхідно дотримуватися цього порядку користування, обслуговування, ремонт, тощо.
- Залишення автомобіля у своїй власності з виплатою іншому подружжю вартості його частки. Якщо, хтось із колишнього подружжя користувався автомобілем в переважній більшості, а інший, навіть не має права керування транспортними засобами, він вправі вимагати залишення автомобіля у своїй власності з компенсацією іншому співвласнику. В такому випадку потрібно зробити експертну оцінку автомобіля, і вартість частки внести на депозит суду.
- Компенсація вартості своєї частки із залишенням автомобіля у власності іншого з подружжя. В тому випадку, якщо позивачу автомобіль не цікавий, а другий з подружжя постійно його використовує, то є зміст вимагати виплати вартості половини автомобіля, з залишенням автомобіля іншому подружжю який здійснює фактичну його експлуатацію.
- Зарахування вартості частки автомобіля у вартість іншого майна. За наявності іншого майна, кожна із сторін може зарахувати вартість половини автомобіля в рахунок іншого майна.
Поділ автомобіля, який був відчужений одним із подружжя
В сервісному центрі (колишнє – МРЕО) не вимагають згоди другого з подружжя при оформленні договору купівлі – продажу авто, тому для уникнення поділу, той з подружжя на кого записаний автомобіль має можливість безперешкодно його продати. В багатьох випадках, такий продаж є фіктивним, продавець відчужує автомобіль за заниженою вартістю своєму родичу, другу чи іншій довіреній особі, при цьому, надалі ним користується. Інший з подружжя навіть не догадується, що спільний автомобіль вже вибув з його власності.
Як діяти в ситуації, коли факт відчуження автомобіля виявлений при підготовці позову про поділ майна, наприклад, на запит адвоката сервісний цент надав відповідь, що спірний автомобіль не перебуває у власності чоловіка чи дружини? Ситуація ускладнюється, якщо спільний автомобіль був придбаний за кредитні кошти і частина кредиту сплачувалася одним із подружжя вже після припинення фактичних шлюбних відносин чи розірвання шлюбу.
Найперше, що спадає на думку подати позов про визнання договору купівлі-продажу автомобіля недійсним. Однак, навіть у випадку задоволення такого позову виникає багато проблем (пройшло багато часу і автомобіль значно втратив у вартості, витребування автомобіля, повернення коштів покупцю, тощо).
Визнання недійсним договору в більшості випадків може створити ще більше проблем ніж вирішити. На мою думку, набагато ефективнішим способом захисту буде подання позову про стягнення грошової компенсації половини вартості автомобіля.
До того ж, на сьогодні Верховний суд виніс декілька постанов, які сформували позитивну судову практику для успішного вирішення даного питання.
Судді ВС зазначають, якщо при розгляді вимог про поділ спільного автомобіля подружжя буде встановлено, що один із них здійснив його відчуження чи використав його на свій розсуд проти волі іншого з подружжя, і не в інтересах сім’ї чи не на її потреби або приховав його, такий автомобіль чи його вартість враховується при поділі.
Якщо позивач доведе, що автомобіль придбаний під час шлюбу, є спільною сумісною власністю подружжя, проте відповідач відчужив його без його згоди, суд задоволить позовні вимоги і стягне з відповідача на користь позивача грошову компенсацію вартості 1/2 частини спірного транспортного засобу.
У випадку відчуження майна одним із подружжя проти волі іншого з подружжя, що фактично робить неможливим встановлення його дійсної (ринкової) вартості (продаж міг бути здійснений за заниженою вартістю), визначенню підлягає ринкова вартість подібного за своїми якостями (технічними характеристиками) транспортного засобу саме на час розгляду справи.
Отже, при підготовці до справи про поділ автомобіля колишнього подружжя, повиненні враховуватися конкретні обставини (наявність іншого майна, боргів, кредитів, відносини колишнього подружжя, тощо), актуальна судова практика, при цьому, слід обрати такий спосіб захисту, який приведе до реального вирішення спору, а не примножить інших похідних справ.
ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ – 0963724300